Predstavljen je projekt Antičke zamke Jadranskog mora sufinanciran sredstvima Europske agencije za mala i srednja poduzeća koji okuplja četiri partnera iz Hrvatske, Slovenije i Crne Gore i vrijedan je ukupno 140 000 eura od čega će 75% ili 107 000 eura biti financirano europskim novcem. Nositelj projekta je Grad Mali Lošinj, a ostali su partneri Univerza na Primorkem iz Izole, Hidromont iz Budve te Hotel Maestral s otoka Prvića. Ove su četiri destinacije povezane antičkom podvodnom baštinom i dijele zajedničku ambiciju da kroz intenzivniju suradnju gospodarskih i javnih institucija potaknu stvaranje kvalitetnije i raznovrsnije turističke ponude. Stoga će biti održano nekoliko edukativnih radionica s ciljem uključivanja što više zainteresiranih dionika, od turističkih agencija, ronilačkih klubova, hotela do kulturnih ustanova. Usporedno će se raditi na stvaranju digitalne platforme za bolju vidljivost novonastale ponude.

Ovaj će jedinstveni projekt turistički valorizirati podvodnu baštinu i stvoriti novu ponudu za specifične goste. Pri osmišljavanju ponuda neće se misliti samo na iskusne ronioce već i na rekreativce koji će lakšim zaronima također moći doživjeti uzbuđenje otkrivanja ostataka antičkih brodoloma. U hrvatskom dijelu Jadrana nalazi se nekoliko stotina antičkih podvodnih lokaliteta, međutim samo ih je nekolicina odoljela zubu vremena i nesavjesnim pljačkašima. Iznimno velik broj brodoloma i ne čudi s obzirom da je Jadransko more bilo stjecište dvaju glavnih plovidbenih pravaca u ranom carstvu: zapadnog kojim se plovilo od Visa do Hispanije i istočnog koji je povezivao sjevernu Italiju sa sjeverom Afrike. Na području naše županije poznato je nekoliko antičkih podvodnih lokaliteta: rt Plavac na Zlarinu, akvatorij otoka Gušteranski, uvala Koromašna na Žirju te nekoliko lokaliteta na području Kornata koji kroz kvalitetnu prezentaciju i organizirane ronilačke posjete mogu postati još jedan adut za dolazak turista u naše krajeve. Više o samo projektu i mogućnostima uključivanja i sudjelovanja bit će govora na radionici koja će se ovoga lipnja održati u Prvić Luci na otoku Prviću.