Jučer je zamjenik župana Šibensko-kninske županije Nikola Blažević potpisao ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt Hereditas – projekt zaštite suhozidne tradicijske gradnje s ministricom regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijelom Žalac i ravnateljem Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislavom Petrićem.
Za ovaj je projekt Šibensko-kninska županija dobila 2.306.181,04 kuna iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020 kojeg je raspisalo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Dobiveni će novac biti utrošen za potrebe zaštite i prezentaciju tradicijskog načina gradnje, slaganja kamena bez upotrebe ikakva vezivnog materijala, kakav je nekad bio uobičajen na našim prostorima, a ostaci takvih građevina, bunja i gromača i danas krase pitoma polja, vinograde i maslinike u zaleđu dajući im privlačan pastoralan izgled.
Projektom Hereditas zaštita suhozidne tradicijske gradnje provest će se kroz dvije komponente: obnovu jedinstvene četverokomorne bunje Rašin stan podno brda Okit kod Vodica i izgradnju Centra za posjetitelje koji će svojom arhitekturom kružne građevine s kamenim zidovima podsjećati na graditeljsku baštinu.