Muzej  grada Šibenika raspisao je 2. ožujka likovni natječaj Prijatelj suhozida otvoren za sudjelovanje djece predškolskog uzrasta, nižih i viših razreda osnovnih škola, srednjih škola i učenika s posebnim obrazovnim potrebama, te likovnih stvaratelja svih dobnih skupina. Natjecatelji će svoje nadahnuće pronaći u snimljenim fotografijam bunja i suhozida našeg kraja, dobro poznatog fotografa i arhitekta, gospodina Boška Fržopa.
Natječaj traje do 8. svibnja, a propozicije, prijavnicu i fotografske predloške možete naći ovdje.

Tema likovnog natječaja je najupečatljiviji fenomen hrvatskih kulturnih krajolika – suhozidi jadranske Hrvatske. Diljem obale, zaobalja i otoka protežu se u stotinama tisuća kilometara, raznim inačicama i domišljajima se, zajedno s tisućama građevina, prilagođuju prirodi i osiguravaju ambijente uzgoja proizvoda s prepoznatljivim lokalnim okusima. Posve suhozidne građevine u Hrvatskoj plijene pažnju već puno stoljeće, uvijek iznova začuđujući snalažljivošću i vještinama gradnje kamenom s lica mjesta. U mnoštvu ovakvih graditeljskih oblika jadranske Hrvatske obuhvatom, raznolikošću i veličinama na samoj obali prednjači šibenska okolica. Ova bogata baština najvećim je dijelom nastala u europskom kontekstu vinarskog tržišta iz vremena agrarne reforme i prve industrijalizacije priobalja. Civilizacijske uspomene tog modernog uobličavanja našeg društva čuvamo u muzejima. U Muzeju Grada Šibenika, stoga, priželjkuju kako će izdašnost ove baštine i maštovitost njenih pučkih graditelja potaknuti kreativnost današnjih likovnih stvaratelja i ohrabriti suvremene graditelje na očuvanje, obnovu i napredak ovog našeg osobitog naslijeđa.