10 uskrsnih dana u Vodicama 2017

subota, 08.04.
 Druženje svih generacija Vodičkih Žudija
19:00 - večernja misa za sve pokojne Žudije, župna crkva Našašća Sv. Križa
20:00 - večera za sve generacije Žudija, prostorije moto kluba „Okit“

nedjelja, 09.04.  Cvjetnica
10:30 – blagoslov maslinovih grančica na gradskom trgu Dr. Franje Tuđmana i svečana Sv. Misa
19:00 – „Muka“, Imotski
Grad Imotski poziva sve na čuvenu „Muku“ – skazanje Kristove muke, smrti i uskrsnuća, sudjeluju čuvari Božjega groba iz Imotskoga zajedno sa vodičkim Žudijima, uz još preko 500 kostimiranih glumaca

Veliki ponedjeljak, 10.04.
09:00 – 17:00 – slaganje Božjeg groba u župnoj crkvi – mogućnost za posjet
19:30 – „Hodočašća kroz putopis i fotografiju“, Gradska knjižnica Vodice - predstavljanje knjige „Danteov hodočasnik“, autorice Boženke Bagarić, inače rođene Vodičanke, gdje je u trideset i tri „prozorčića“ iz Rima, koje je autorica između 2001. i 2006. godine objavljivala u Kršćanskoj obiteljskoj reviji „Kana“, donesen doživljaj Rima u kojem je autorica živjela u spomenutome razdoblju, a koji su obilježili Crkvu i svijet. Tako ona bilježi smrt pape Ivana Pavla II, izbor pape Benedikta XVI, proglašenje nadbiskupa Bozanića kardinalom, izložbu arheoloških dragocjenosti Augusteuma iz hrvatske Narone u Vatikanskim muzejima, koncert zbora i orkestra Ruske armije u Dvorani Pavla VI. kao i niz drugih događaja koji u nizu „prozorčića“ tvore zasebnu cjelinu.
Izložba fotografija sa „Vodičkih festivala Žudija“ kroz proteklih nekoliko godina, autora Hrvoja Jelavića, zaposlenog u agenciji Pixsell. Autor je vjeran pratitelj svih festivala na kojem svojim aparatom bilježi razne zanimljivosti i iz godine u godinu svjedoči ovom jedinstvenom događanju u Hrvatskoj, a i šire.

Veliki utorak - 11.04.
09:00 – 17:00 - slaganje Božjeg groba u župnoj crkvi – mogućnost za posjet
19:30 – „Vodički Žudiji u XX. stoljeću“, pastoralni centar Bažana - Sjećanja i zanimljivosti iz prošlosti Vodičkih žudija. Među „svjedocima onog vremena“ izdvajamo sadašnjeg biskupa u miru, monsinjora Antu Ivasa.

Velika srijeda, 12.04.
09:00 – 17:00 - slaganje Božjeg groba u župnoj crkvi, mogućnost za posjet
19:30 – Korizmeni koncert, Kulturni centar Vodice - Razni izvođači će se pored obrada poznatih duhovnih kršćanskih pjesama predstavit i s autorskim pjesmama.

Veliki četvrtak - 13.04.
19:30 - Sv. misa Večere Gospodnje - od članova družbe vodičkih Žudija biraju se dvanaestorica, te oni predstavljaju 12 apostola kojima na misi večere Gospodnje župnik obredno pere noge, simbolizirajući Kristovu gestu služenja i ljubavi
22:00 – 23:00 – straže na Božjem grobu u župnoj crkvi

Veliki petak - 14.04.
07:00 – 20:30 – straže na Božjem grobu u župnoj crkvi
11:00 – Križni put u župnoj crkvi
14:00 – Gospin plač, pjevanje prigodnih psalama na starom vodičkom pučkom napjevu
19:30 – obred Muke Kristove - svečana procesija kroz mjesto u kojoj sudjeluju vodički Žudiji, od kojih se izabiru uloge Isusa, Jude i Šimuna, te uz njih Poncija Pilata i Veronike
22:30 – 00:00 – noćne straže na Božjem grobu u župnoj crkvi

Velika subota - 15.04.
00:00 – 08:30 – noćne straže na Božjem grobu u župnoj crkvi
08:30 – 13:00 – djeca od 4 do 13 godina obavljaju službu čuvara Božjeg groba
18:00 – izbor devetorice koji „padaju“, simbolizirajući tim činom Uskrsnuće Gospodinovo
20:00 – Vazmeno bdijenje - bogoslužje vazmenog bdijenja: Služba svijetla, Žudiji padaju, euharistija i blagoslov jela

Uskrs - 16.04.
11:00 – svečana Uskršnja sv. Misa
12:05 – Uskršnji turnir u „tucanju jaja“, na Rudini, u organizaciji „Zajednice Hrvata BiH Šibensko kninske županije“

Uskrsni ponedjeljak - 17.04.
Vodički festival Žudija u Kominu
10.00 sati – Sveta Misa u crkvi sv. Ante
11.00 sati – Milenijska fotografija kod crkve sv. Ante
11.30 sati – smotra svih žudija na rivi
11.30 sati – sajam župa na rivi
11.45 sati – predstavljanje književnika Ante Nadomira Tadića Šutre
12.00 sati – početak festivala na rivi
14.00 sati – domjenak sudionika - tijekom trajanja festivala izmjenjuju se družbe čuvara Božjeg groba prikazujući svoje jedinstvene pasionske običaje, svoju odoru i narodnu nošnju, te raznolike napjeve vezane uz vrijeme Uskrsa

Uskrsni doručak u Vodicama
10:00 - otvorenje Uskrsnog doručka - Turistička zajednica Vodica već godinama organizira doručak na otvorenom na Uskrsni ponedjeljak. Doručak poslužuju žene odjevene u vodičke narodne nošnje. Sudjeluju folklorne skupine iz okolnih mjesta, pjevaju dalmatinske klape, poslužuju se domaći specijaliteti.

DANAS
Nema zakazanih događanja.