Jutros je u Zagrebu održan godišnji nacionalni sastanak nositelja Plave zastave u Republici Hrvatskoj na kojoj su dodijeljene nagrade i priznanja onima koji su se najviše istakli u promicanju i provođenju održivog razvoja gospodarenja našom obalom. Hrvatsko povjerenstvo Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš dodijelilo je Komunalnom društvu Leć priznanje za najuspješnije organiziran Projektni dan Plave zastave za 2019. godinu - za projekt Jadran bez plastike.

Grad Vodice je poznata turistička destinacije u čijoj se marini i na dvije gradske plaže; Plavoj plaži u Vodicama i plaži na Srimi, već dugi niz godina vijore Plave zastave kao markice kvalitete, sigurnosti, i čistoće našeg mora i obale. Ove godine u lipnju, Komunalno društvo Leć je pokrenulo, u suradnji s Gradom Vodicama, Pučkim otvorenim učilištem Vodice, Turističkom zajednicom grada Vodice te Sveučilištem u Zagrebu; Geotehničkim fakultetom, PMF-om i Institutom Ruđer Bošković - ispostava Martinska, projekt Jadran bez plastike. Projekt se odvijao tijekom dva dana, a sastojao se od stručnih predavanja i akcije čišćenja plaže na Zmajanu, nenaseljenom otoku vodičkog arhipelaga i koncerta. Vrijednost sadržaja i rezultata Projekta prepoznalo je i Povjerenstvo Zaklade te je Jadran bez plastike proglašen najboljim i nagrađen priznanjem.